OKUL DESTEK DERNEĞİ SIK SORULAN SORULAR


PROGRAMIMIZ HAKKINDA

Okul Destek Derneği’nin amacı nedir?
Dernek olarak amacımız; ülkemizde ortaokul çağındaki devlet okulunda okuyan öğrencilere dil, din, cinsiyet, ırk ve siyasi görüş ayırt etmeksizin okulda aldıkları temel eğitime, uzaktan eğitim araçlarını kullanarak ücretsiz olarak katkıda bulunmaktır

Okul Destek Derneği’nin eğitim felsefesi nedir?
Öğrencilerin temel matematik ve fen becerilerine sahip, donanımlı, nitelikli ve eleştirel düşünebilen bireyler olarak yetişmelerini desteklemek ve ülkemizin mühendislik ve temel bilimlerde iyi yetişmiş insan kaynağının artmasına katkıda bulunmaktır.

Hangi derslerden ders desteği alabiliriz?
Eylül 2020 itibarıyla matematik ve fen dersleri için ücretsiz destek programımız başlamıştır. İkinci dönem itibarıyla Türkçe ve İngilizce programlarının başlaması için hazırlıklarımız devam ediyor

Ders destek programı nedir, nasıl yapıyorsunuz?
Ders destek programının tüm süreçleri dijitaldir; öğrencinin internete bağlı bir cihazının olması süreci yönetebilmesi için ön koşuldur. 8-12 öğrencimizden oluşan sanal sınıflar oluşturulur ve bir gönüllü eğitmenimizle eşleşir. Sınıflar hepsine uyan haftalık ortak bir zaman dilimi belirler. Google Meets programı üzerinden haftada bir saatlik online canlı derslerde bir araya gelir. Ayrıca haftalık ödevler ve soru cevap saatleri de programlarımız dahilindedir.

Ders destek programının içeriği nedir ve neye göre hazırlanmıştır?
Bütün programlarımız haftalık olarak Milli Eğitim’in müfredatına paralel olarak derneğimizde görevli öğretmenler tarafından hazırlanmaktadır. Konu anlatımı yapılmaz, o haftanın konusuyla ilgili hazırlanmış sorular interaktif bir ortamda gönüllü eğitmenimiz liderliğinde çözülür ve çözülürken ihtiyaç halinde soru bazlı konu anlatımı yapılır.

Haftalık ödevlerin içeriği nedir?
Haftalık ödevler, ilgili konu MEB takvimine göre okulda işlendikten sonra öğrencilerimize verilmektedir. Ödevler Vitamin veya Khan Akademi Eğitim platformlarından gönderilmektedir. Normalde ücretli olan Vitamin platformu, öğrencilerimize derneğimize ait olan kısımlara ücretsiz erişim hakkı tanımıştır. Öğrencilere ödevi yapmaları için bir hafta süre tanınır. Arkasından canlı ders ile konu pekiştirilir, anlaşılmayan kısımlar açıklanır.

Soru-Cevap saatleri nedir?
Haftada 2 kez yarım saatten oluşan Soru-Cevap saatleri yapılır. Öğrenciler isterlerse bu saatlere katılıp ödevde veya kendi çalışmaları sırasında yapamadıkları soruları gönüllü eğitmenlerine sorabilirler.

Sınıflara atanan gönüllüler kimlerdir?
Okul Destek Derneği’ne gönüllü olmak için adli sicil kayıtlarıyla birlikte başvuran ve dernek kriterlerinden geçen gönüllüler, eğitmen olarak sınıflara atanır. Gönüllüler öğretmen değildir, vermek istediği ders konusunda bilgiye sahip olduğuna inanan ve gönüllü olarak öğrencilere zaman ayırıp onlara yararlı olmak isteyen kişilerdir. Bireysel olarak pek çok farkları olsa da ortak en büyük özellikleri gönülden öğretmek için aramıza katıldıklarıdır. Bazı zorunlu eğitimlerden geçtikten sonra sınıflara atanırlar, merkezdeki kadrolu öğretmenlerimiz ve gönüllü koordinatörlerimiz tarafından sürekli desteklenirler.

KAYIT HAKKINDA:

Okul Destek Derneği’ne öğrencimi nasıl kaydettirebilirim?
Öğrenciniz bir devlet okulunda 5,6,7 ve 8. sınıf öğrencisi ise ücretsiz ders desteği almak için sitede bulunan öğrenci kayıt formunu doldurmanız yeterlidir. Formu doldururken bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğunu kontrol etmeniz sürecin sağlıklı işlemesi için çok önemlidir.

Çocuğumu kaç dersten kaydettirebilirim?
Bir öğrenci en fazla 2 dersten programa kayıt yaptırabilir.

Kardeş/ikiz çocuklarımı da kaydettirebilir miyim?
Kaydettirebilirsiniz, kardeş veya ikiz öğrenci kaydı yapılıyor ise not düşülmesi, varsa taleplerin net olarak yazılması önemlidir. Öğrencinin özel durumlarının form doldurma sırasında not olarak yazılması önemlidir.

Öğrenci kayıt süreci nasıl işlemektedir?
Öğrencinin öğrenim bilgilerini içeren öğrenci belgesinin tarafımıza ulaşması; öğrenci kaydı sırasında öğrenci belgesi yüklediyseniz 1.aşama tamamlanmış demektir. Kaydınız için ‘Başvuru Tamamlandı’ e postası alırsınız. Eğer kayıt sırasında öğrenci belgesi yüklemediyseniz 1.aşama tamamlanmamış demektir. Kaydınız için ‘Başvuru Tamamlanmadı’ maili alırsınız. Bu durumda en kısa sürede öğrenci belgesini bilgi@okuldestek.org adresine bir e-posta ile bize ulaştırmanız gerekir.

Öğrenci belgesini nasıl alabilirim?
Öğrenci Belgesi e-devlet üzerinden ücretsiz alınabilmektedir. Kayıt formunda ilgili sayfanın linki paylaşılmaktadır. Kayıt formuna yüklenmesi en hızlı yoldur ancak sonradan gönderilecekse, e-devlet ya da okuldan alınan belgenin fotoğrafı ya da pdf hali yukarıda verilen e-posta adresiyle bize gönderilmelidir..

Formu doldurup, öğrenci belgesini gönderince kayıt tamamlanmış oluyor mu?
Hayır, kaydın tamamlanması için öğrencinin hazırbulunuşluk sınavının tamamlanması gerekmektedir. Öğrenciye ve veliye önce yapılacak sınav hakkında bilgilendirme gönderilir. Öğrencinin seçtiği ders ya da derslerden gönderilen sınav ya da sınavların en kısa sürede yapılması gerekir.

Hazırbulunuşluk sınavı ne demektir? Neden yapılır? Nasıl yapılır?
Hazırbulunuşluk sınavı; öğrencilerin bitirdiği sınıftaki bilgilerini ölçmek ve mevcut bilgisine göre ODD sınıfına yerleştirmek üzere hazırlanan bir sınavdır. Sınav bir Google formdur. Öğrencinin e-posta adresine gönderilir. Öncesinde gönderilen bilgilendirme mailinde detaylı olarak nasıl yapılacağı anlatılır. Öğrencinin formda ona sorulan soruları KENDİ BAŞINA cevaplayıp gönder tuşuna basması önemli ve yeterlidir. Sınav sonucu otomatik olarak sisteme düşmektedir ve sonuçlar paylaşılmamaktadır.

kayıt tamamlandıktan sonraki süreç nasıldır?
Kayıt tamamlandığında gönderilen e-postada öğrencinin sınıfının ne zaman açılacağı bilgisi belirtilir. Sınıfların açılacağı dönemde öğrenci bir sınıfa alınır ve sınıfına bir gönüllü eğitmen atanır. Bundan sonraki tüm süreç gönüllü ile öğrenci arasında ilerler. WhatsApp grupları kurulur, tanışma toplantıları yapılır, Canlı Ders saati ve Soru-Cevap saatleri belirlenir, gerekli ödev platformlarına kayıtlar yapılır ve süreç karşılıklı iletişim ile devam ettirilir.