GÖNÜLLÜLER İÇİN SIK SORULAN SORULAR


S1: Okul Destek Derneği’nin amacı nedir?
Derneğimizin amacı, ülkemizde ortaokul çağındaki devlet okulunda okuyan istekli öğrencilerin,
S2: Okul Destek Derneği’nin yapısı nasıldır?
Okul Destek Derneği’nin yapısı merkezde İnsan Kaynakları, İş Geliştirme, Rehberlik ve Eğitim Birimlerinden oluşmaktadır. Türkiye genelinde ders desteklerini hayata geçiren gönüllü eğitmenler ve onların bağlı olduğu gönüllü koordinatörlerden oluşur.

S3: Gönüllü eğitmen olmak için neler gerekiyor?
16 yaşından büyük olan herkes gönüllü eğitmenimiz olabilir. Uzaktan eğitim araçları kullanarak sınıf ortamında ders verme isteğinizin, çocuklar ile iyi iletişiminizin, bilgisayar ve internet bağlantınızın olması yeterlidir. Uzaktan eğitim araçları ve teknoloji kullanmaya yatkın olmanız daha kolay adapte olmanızı sağlayacaktır.

S4: Gönüllü eğitmenlerin görevleri nelerdir?

S5: Gönüllü koordinatörlerin görevleri nelerdir?
Her gönüllü eğitmenin bir gönüllü koordinatörü vardır. Her gönüllü koordinatöre ortalama 10 gönüllü eğitmen atanır. Merkez ile iletişimde olmak, programın gönüllü eğitmen-öğrenci ayağını gözlemlemek, gönüllü eğitmenlerine destek vermek ana görevleridir. Gönüllü koordinatör, sorumlu olduğu her gönüllü eğitmenin iletişim ve sistem grubu sınıflarına dâhil olur. Gönüllü eğitmenin öğrencileri ile iletişimini, ödevleri düzenli vermesini, kontrol etmesini, canlı görüşmeleri, yoklamaları ve kayıtları Dernek standartlarında gerçekleştirdiğini takip eder.

S6: Gönüllü eğitmenlik tüm eğitim yılı boyunca devam edecek mi? Hangi dönemi kapsayacak?
Evet, öğrencilerin eğitim yılı boyunca aynı gönüllü eğitmen ile devamlılıkları önemli; bu sebeple tercihimiz tüm eğitim yılı devam etmeniz şeklindedir.

S7: Gönüllü eğitmen olduğumda haftalık kaç saatimi ayırmalıyım?
Haftada toplam 3-4 saatini ayırmanız yeterlidir.

S8: Gönüllü eğitmen olduğumda destek verdiğim günlerde ve saatlerde değişiklik yapabiliyor muyum?
En baştan tüm saatlerinizi sınıfınızdaki öğrencilerinize de uygun şekilde ayarlayıp sabitlemenizi istiyoruz. Eğitimin aynı gün ve saatte yapılması öğrencilerin adaptasyonu ve sürekliliği açısından çok önemli; ancak özel durumlarda sınıfınız ve koordinatörünüz ile görüşerek farklı programlamalar yapabilirsiniz.

S9: Ders saatlerimin zamanını nasıl ayarlayabilirim?
Öncelikli olarak size sonra tüm sınıfa ve koordinatörünüze uygun ortak olan saat/saatleri belirleyerek canlı ders saatlerini organize edebilirsiniz.

S10: Okul Destek Derneği sınıfları nasıl oluşturuldu?
Kayıt esnasında öğrencilere hazırbulunuşluk sınavı yapıldı. Bu sınavlar öğrencilerin bitirdiği sınıftaki bilgilerini ölçmek ve mevcut bilgisine göre ODD sınıfına yerleştirmek üzere hazırlanmıştır. Buradaki amaç, aynı seviyedeki öğrencileri bir araya toplamak ve onların ihtiyacına göre hazırlanan program ile onlara destek olmaktır.

S11: Öğrencilerim/sınıfım ile nasıl iletişim kurabilirim?
Merkez’den sınıf listeniz geldikten sonra öğrencilerinizi arayarak kendinizi tanıştırmalı ve koordinatörünüzü de dâhil ederek WhatsApp/Telegram üzerinden size verilen sınıf isminizle bir iletişim grubu kurmalısınız.

S12: Öğrencilerim/sınıfım ile tanışma sürecim nasıl olacak?
Birinci hafta, hazır olan bir sunum üzerinden sınıfınız ile koordinatörünüzün de dahil olduğu canlı derste ilk yüz yüze görüşmenizi yapacaksınız.

S13: Ders içeriklerini ben mi oluşturacağım?
Haftalık ders içerikleri merkezimizde kadrolu olarak görev yapan öğretmenlerimiz tarafından MEB müfredatına uygun şekilde hazırlanmaktadır ve gönüllü eğitmenlerimiz bu içerikleri kullanırlar. Gönüllü eğitmenlerimizin canlı ders saatinden önce haftalık içeriği inceleyip ön çalışma yaparak konuyu aktarmaya ve içeriklerde yer alan soruları çözmeye hazır hale gelmesini bekliyoruz.