GÖNÜLLÜLER İÇİN SIK SORULAN SORULAR


S1: Okul Destek Derneği’nin amacı nedir?
Dernek olarak amacımız; ülkemizde ortaokul çağındaki devlet okulunda okuyan öğrencilere dil, din, cinsiyet, ırk ve siyasi görüş ayırt etmeksizin okulda aldıkları temel eğitime, uzaktan eğitim araçlarını kullanarak ücretsiz olarak katkıda bulunmak; öğrencilerin temel matematik ve fen becerilerine sahip, donanımlı, nitelikli ve eleştirel düşünebilen bireyler olarak yetişmelerini desteklemek ve ülkemizin mühendislik ve temel bilimlerde iyi yetişmiş insan kaynağının artmasına katkıda bulunmaktır.

S2: Okul Destek Derneği’nin yapısı nasıldır?
Okul Destek Derneği’nin yapısı merkezdeki öğretmenler, ders desteklerini hayata geçiren gönüllüler ve onların bağlı olduğu koordinatörlerden oluşur. Her gönüllü yaklaşık 10 öğrenciden oluşan bir sınıfa atanır.

S3: Gönüllü olmak için neler gerekiyor?
16 yaşından büyük olan herkes gönüllümüz olabilir. Uzaktan eğitim araçları kullanarak sınıf ortamında ders verme isteğinizin, çocuklar ile iyi iletişiminizin, bilgisayar ve internet bağlantınızın olması yeterlidir. Uzaktan eğitim araçları ve teknoloji kullanmaya yatkın olmanız daha kolay adapte olmanızı sağlayacaktır.

S4: Gönüllülerin görevleri nelerdir?
Her sınıf ile bir saatlik Canlı Ders saatini yapmak ve öğrencileri ile yarım saatten haftada iki kez Soru-Cevap saati gerçekleştirmek, yoklama almak, belirlenen sistem üzerinden öğrencilerine ödev vermek, ödevleri kontrol etmektir. Bunlara ek olarak sınıfı ile ilgili bilgileri düzenli olarak koordinatörüne raporlar ve gerekli durumlarda Merkez’e bilgi verir.

S5: Gönüllü olduğumda haftalık kaç saatimi ayırmalıyım?
Haftada toplam 3-4 saatini ayırmanız yeterlidir.

S.6: Ders içeriklerini ben mi oluşturacağım?
Haftalık ders içerikleri merkezimizde kadrolu olarak görev yapan öğretmenlerimiz tarafından MEB müfredatına uygun şekilde hazırlanmaktadır ve gönüllülerimizin bu içerikleri kullanırlar. Gönüllü eğitmenlerimizin canlı ders saatinden önce haftalık içeriği inceleyip ön çalışma yaparak konuyu aktarmaya ve içeriklerde yer alan soruları çözmeye hazır hale gelmesini bekliyoruz.

S7: Gönüllülük tüm eğitim yılı boyunca devam edecek mi? Hangi dönemi kapsayacak?
Evet, öğrencilerin eğitim yılı boyunca aynı gönüllü ile devamlılıkları önemli; bu sebeple tercihimiz tüm eğitim yılı devam etmeniz şeklindedir.

S8: Koordinatörlerin görevleri nelerdir?
Her gönüllünün bir koordinatörü vardır. Her koordinatöre ortalama 10 gönüllü atanır. Merkez ile iletişimde olmak, programın gönüllü - öğrenci ayağını gözlemlemek, gönüllülerine destek vermek ana görevleridir. Koordinatör, sorumlu olduğu her gönüllünün iletişim ve sistem grubu sınıflarına dâhil olur. Gönüllülerinin öğrencileri ile iletişimini, ödevleri düzenli vermesini ve canlı görüşmeleri ve yoklamaları Dernek standartlarında gerçekleştirdiğini takip eder.

S9: Gönüllü olduğumda destek verdiğim günlerde ve saatlerde değişiklik yapabiliyor muyum?
En baştan tüm saatlerinizi sınıfınızdaki öğrencilerinize de uygun şekilde ayarlayıp sabitlemenizi istiyoruz. Eğitimin aynı gün ve saatte yapılması öğrencilerin adaptasyonu ve sürekliliği açısından çok önemli; ancak özel durumlarda sınıfınız ve koordinatörünüz ile görüşerek farklı programlamalar yapabilirsiniz.

S10: Okul Destek Derneği uzaktan eğitim programının sınıfları nasıl oluşturuldu?
Kayıt esnasında öğrencilere hazırbulunuşluk sınavı yapıldı. Bu sınavlar öğrencilerin bitirdiği sınıftaki bilgilerini ölçmek ve mevcut bilgisine göre ODD sınıfına yerleştirmek üzere hazırlanmıştır. Buradaki amaç aynı seviyedeki öğrencileri bir araya toplamak ve onların ihtiyacına göre hazırlanan program ile onlara destek olmaktır.

S11: Öğrencilerim/sınıfım ile nasıl iletişim kurabilirim?
Merkez’den sınıf listeniz geldikten sonra öğrencileri arayarak kendinizi tanıştırmalı ve koordinatörünüzü de dâhil ederek WhatsApp üzerinden size verilen sınıf isminizle bir iletişim grubu kurmalısınız.

S12: Öğrencilerim/sınıfım ile tanışma sürecim nasıl olacak?
Bir tanışma toplantısı organize etmeniz gerekiyor, canlı bağlantı ile tüm sınıfınız ve koordinatörünüzin de yer aldığı toplantıda ilk yüz yüze görüşmeniz başlıyor.

S13: Soru-Cevap saatleri ne demek?
Haftada iki gün yarımşar saatten oluşur. Öğrencilere verdiğiniz ödevlerdeki yapılamayan sorular veya öğrencinin kendi çözemediği soruları size sorduğu saatlerdir. Katılım göstermek öğrencinin tercihine bırakılmıştır. Bir soru cevap oturumu ödev bitimi öncesi, diğer oturumu ödevler bittikten sonra ayarlamanız bu zamanı doğru değerlendirmenizi sağlayacaktır.

S14: Canlı Ders saati ne demek?
Canlı Ders saati haftada 1 saat size atanan sınıfla yapacağınız ve kayıt alacağınız canlı bağlantıdır. Canlı Ders saatinde merkez ekipte öğretmenler tarafından hazırlanmış olan içeriği çözmelisiniz.

S15: Canlı Ders saatimin zamanını nasıl ayarlayabilirim?
Öncelikli olarak size sonra tüm sınıfa ve koordinatörünüze uygun ortak olan bir saat belirleyerek canlı ders saatlerini organize edebilirsiniz.