öğrenci bursu vermek istiyorum
Okul Destek Derneği Mentorluk Programı 2. Dönem Başlıyor!

Okul Destek Derneği olarak, aktif olarak dernekte çalışan ve üniversiteye devam eden Gönüllü Eğitmenlerimizi kariyer gelişim, kişisel ve sosyal alanlarda desteklemek amacıyla yola çıktık. Birinci yaşımızı kutladığımız 2021 Nisan ayında 1.Dönemine başladığımız EMCC Türkiye – Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi desteği ile, Gönüllülerimiz için bir “Mentorluk Programı” geliştirdik. 1. Dönem Mentorluk Programımızı 50 üniversiteli gönüllü eğitmenimiz ile Nisan 2021-Ekim 2021 arasında başarıyla tamamladık. Okul Destek Derneği olarak, aktif olarak dernekte çalışan ve üniversiteye devam eden Gönüllü Eğitmenlerimizi kariyer gelişim, kişisel ve sosyal alanlarda desteklemek amacıyla yola çıktık. Birinci yaşımızı kutladığımız 2021 Nisan ayında 1.Dönemine başladığımız EMCC Türkiye – Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi desteği ile, Gönüllülerimiz için bir “Mentorluk Programı” geliştirdik. 1. Dönem Mentorluk Programımızı 50 üniversiteli gönüllü eğitmenimiz ile Nisan 2021-Ekim 2021 arasında başarıyla tamamladık.

Okul Destek Derneği Mentorluk Programı, üniversitelerin 3. ve 4. sınıf öğrencisi olan Okul Destek Derneği Gönüllü Eğitmeni menti gençler ile EMCC üyesi, alanlarında uzman mentorları bir araya getirmeye yönelik bir süreçtir. Mentilerin okul sonrası çalışma hayatına hazırlanma ve akademik süreçte ihtiyaç duydukları konularda mentorların tecrübelerinden faydalanmaları, kişisel gelişim konusunda destek almalarını sağlayacak tüm yaşamları boyunca fayda görecekleri bir programdır.

Mentorluk Programı ile mentilerin ve mentorların birbirleriyle deneyimlerini paylaşarak Okul Destek Derneği Gönüllü Eğitmeni gençlerin kariyer gelişim süreçlerine ve uzun vadede Okul Destek Derneği’ne katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Programda Mentorink dijital uygulaması kullanılarak akıllı eşleme algoritması ile hem mentorların hem de mentilerin kişisel ve profesyonel gelişimlerinin en üst seviyeye getirilmesi hedeflenmektedir.

2022 yılı Ocak ayının ilk haftasında başlayarak toplam altı ay sürecek Mentorink üzerinden yapılandırılmış 6 seanslık online Kariyer Mentorluğu görüşmeleri yapılacaktır. EMCC Türkiye tarafından Okul Destek Derneği Gönüllü Eğitmeni 50 üniversite öğrencisine gönüllü mentorluk desteği verilecektir.

“Mentorluk” nedir?

“Genç girişimcilerin% 37'si aldıkları mentorluk hizmetlerini işlerinin başarısı için paradan çok daha etkili bulmaktadır.” Youth Business International

Araştırmalar gösteriyor ki,
  • Bireylerin 60%'ı iş ve hayatla ilgili seçimlerinde mentorluk çalışmalarının çok büyük katkısı olduğunu söylüyor.

  • Mentor veya Menti’lik yapmış insanlar, iş hayatlarında 5 kat daha başarılı oluyor.


“Mentorluk, insanların kendi potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak, performanslarını geliştirmek ve olmak istedikleri kişi olabilmeleri için kendi öğrenim süreçlerini yönetme konusunda destek olmak ve onları teşvik etmektir.” Eric Parsloe, Oxford Koçluk & Mentorluk Okulu

“Mentorluk”, ‘yetenek ve tecrübelerden faydalanılarak kurulan bir öğrenme ortaklığı’dır. Bu ortaklık, bilgeliğin aktarımını ve paylaşımını merkeze alan, başarıya giden yolu aydınlatırken, her iki tarafında yeni bakış açıları geliştirdiği karşılıklı bir öğrenme ve güç birliği sürecidir. Gönüllülük esasına dayanır.

“Mentor” yaparak, yaşayarak öğrenmiş deneyimli bir gönüllü rehberdir. Her “Mentor”un, “Menti”sine karşı etik sorumlulukları vardır: Mentorluk yaparken, “bildiği ve deneyim sahibi olduğu” konuyla sınırlı kalmalı; hangi liderlik tarzını sergilerse sergilesin, her mentinin farklı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, mentisi ile ilişkisini saygınlık çerçevesinde yürütmelidir. Mentor-menti ilişkisinin mahremiyetine saygılı olmalı ve korumalıdır. Buna karşılık, “Menti”nin de bazı sorumlulukları vardır: Gelişime ve değişime açık, eğitilmeye değil öğrenmeye susamış olmalıdır. B aşarıya giden yolda, “Mentor”un sadece bir yol arkadaşı olduğunun ve direksiyonda oturması gereken asıl kişinin kendisi olması gerçeğinin bilincinde olmalıdır.

İletişim


©2020 OKUL DESTEK DERNEĞİ
MESAİ SAATLERİ: 8.00-17:00
ADRES:FULYA MAH. ORTAKLAR CAD.
BAHÇELER SOK. GORBON APT. NO: 17-1 D:2
MECİDİYEKÖY, ISTANBUL

okuldestek.org