18 Mart 2024
"Akran Zorbalığı" konulu seminer düzenledik

Öğrencilerimize, 21 Şubat Çarşamba akşamı Bahçeşehir Üniversitesi PDR bölümünden Ece Korbeyli ve 18 Mart Pazartesi akşamı ise Psikolog Bilge Aygün tarafından "Akran Zorbalığı" hakkında seminer verildi. Öğrencilerimiz seminere yoğun ilgi gösterdiler ve akıllarına takılan soruları uzmanlar ile paylaştılar.

Zorbalığın kabalıktan, hoş olmayan davranışlardan güç dengesizliği ile ayrıldığını ve genelde kendini savunamayacak kişilerin seçildiğinden bahsedilirken akran zorbalığında hem zorbanın hem de mağdurun zarar gördüğü belirtildi.

Dışlamak, aşağılayıcı sözler, küçük düşürmek, dedikodu yapmak, izinsiz eşyalarını karıştırmak ve almak ve günümüzde çok önemli hale gelen sanal ortamdaki zorbaca paylaşımlar başlıca zarar veren davranış ve sözler olarak paylaşılırken siber zorbalığın getirdiği tehlikelere özellikle dikkat çekildi.

Seminerimizin sonunda önleyici tedbirler kapsamında, okulda yapılacak ekip çalışmalarından, empati eğitiminden ve sorun çözme eğitiminden bahsedilirken aile içi iletişimin sağlıklı olmasının önemine de dikkat çekildi.

Bizden Haberler


Bizi sosyal medya üzerinden takip ederek anında haberdar olabilirsiniz.

ODD, Açık Açık Platformu Üyesidir.

Eğitime Gönüllü Destek | Okul Destek Derneği
okuldestek.org